Domy Sąsiedzkie
Zależy nam na tworzeniu faktycznych centrów sąsiedzkich opartych na potencjale mieszkańców, sprzyjających wymianie doświadczeń, nawiązywaniu dialogu pomiędzy różnymi grupami społecznymi.


Zależy nam na tworzeniu faktycznych centrów sąsiedzkich opartych na potencjale mieszkańców, sprzyjających wymianie doświadczeń, nawiązywaniu dialogu pomiędzy różnymi grupami społecznymi.
Widzimy potencjał i chęć w mieszkańcach do integracji, a także coraz większą potrzebę zwrócenia się wobec swoich lokalnych społeczności. Oferta tworzona została w oparciu o dotychczasowe działania, ale też, poprzez animację i działanie ze społecznością chcemy, by jak najwięcej wydarzeń było tworzonych przez mieszkańców – dla mieszkańców. Widzimy, że to właśnie inwestycja w ludzi, stworzenie przyjaznej, otwartej przestrzeni, zwraca się w postaci wspólnych inicjatyw, chęci podzielenia się z sąsiadami swoimi umiejętnościami, doświadczeniem.
Działania odbywają się w pięciu miejscach:
Oferta zajęć skierowana jest do osób w każdym wieku: od zajęć dla najmłodszych dzieci po seniorów. Opiera się na zajęciach cyklicznych w DSach – (średnio 2-3 zajęcia w tyg./DS.) oraz wydarzeniach dodatkowych takich jak – sąsiedzkie spacery, zajęcia psychologiczne, dodatkowe zajęcia kreatywne.
Seniorzy najchętniej korzystają z zajęć ruchowych, takich jak zdrowy kręgosłup, joga, qigong, taneczne, oraz plastyczne, czy florystyczne.
Rodziny/dzieci mogą skorzystać z zajęć z warsztatów rodzinnych, zajęć kreatywnych rozbudzających wyobraźnie i ćwiczących zdolności manualne. W marcu 2022 utworzyliśmy także Klub Maluchów i ich Opiekunów – najmłodsza uczestniczka zajęć ma 4 miesiące.
Młodzież szczególnie chętnie angażuje się w DS. Alternatywy 5 – korzystając z przestrzeni rozwijają się artystycznie, korzystają z pracowni stolarskiej.
Szczególnymi wydarzeniami są także Pikniki Sąsiedzkie – w 2021 udało się zorganizować osiem spotkań, które zapraszają lokalną społeczność do wspólnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Organizowane są występy lokalnych artystów, spektakle plenerowe dla dzieci, warsztaty artystyczne, zapraszamy także lokalne organizacje/instytucje do współpracy.
Wolontaryjnie udało się zorganizować szereg wydarzeń w Domach Sąsiedzkich Alternatywy 5 i Tęczowy Dom. m.in. zajęcia/warsztaty psychologiczne, rzeźbiarsko – stolarskie, zielarskie, kurs kompetencji cyfrowych dla seniorów, ikonopisarstwo, wydarzenia dla dzieci z animatorką (np. mini disco). We współpracy z Sopockim Ogniskiem Plastycznym powstał mural na 120 lecie Sopotu przy DS. „Tęczowy Dom”. Wierzymy, że to właśnie rozwijanie możliwości dzielenia się swoimi umiejętnościami z sąsiadami, buduje to co w Domach Sąsiedzkich najważniejsze – platformę do możliwości poznania osób ze swojej okolicy.
Założeniem DSów jest propagowanie postawy opartej na odpowiedzialności za tworzenie miejsca, w którym się mieszka, dlatego też utworzyliśmy Sopocki Fundusz Sąsiedzki. Opierał się na formule regrantingu dedykowanego mieszkańcom i ich inicjatywom. Łączna pula środków przeznaczona na inicjatywy to 10 tys. zł. W 2021 dofinansowanych zostało 11 inicjatyw – widzimy dużą potrzebę dbania o wspólną przestrzeń – ogródki, zieleń wokół bloków. Oferty składane były także przez mieszkańców skupionych wokół wspólnego hobby np. spotkania w naturze, fotograficzne, artystyczne, językowe.
W 2022 zwiększyliśmy pulę środków na Fundusz do 16 000zł. Przekazanie stosunkowo niewielkich środków (ok. 1000zł na inicjatywę) staje się impulsem dla lokalnych społeczników do działania, skupiania sąsiadów wokół wspólnego problemu i realnego, szybkiego działania.
Koordynatorka Sopockich Domów Sąsiedzkich:
Zuzanna Ostrowska – tel. 699 857 138,
Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji
Marynarzy 4, 81-835 Sopot
tel. 58 341 83 52
e-mail: biuro@ekspresja.org
Darowizny:
Santander Bank Polska S.A
nr konta: 18 1090 1098 0000 0001 0386 1516
NIP: 5851410060,
REGON: 193083536
KRS: 0000214210